Jak działa centralne smarowanie? Wyjaśniamy
Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne dostarczanie środka smarnego do maszyn i urządzeń przemysłowych. Zaniedbanie tej kwestii wpływa nie tylko na ich poprawne działanie, ale także na żywotność. Aby mieć pewność, że każdy komponent jest prawidłowo nasmarowany, stosuje się centralne smarowanie – jak to działa i kto może skorzystać na tym rozwiązaniu? Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Dlaczego smarowanie jest tak istotne?
W maszynach i urządzeniach dochodzi do tarcia. To jedna z przyczyn spowolnienia pracy i znaczącego obniżenia wydajności sprzętu. Na szczęście można przedłużyć żywotność komponentów poprzez regularne ich smarowanie. Środek smarny niweluje skutki tarcia między częściami maszyn i urządzeń, dzięki czemu sprzęt pracuje efektywniej, ciszej i płynniej. Co więcej, smar lub olej, który stosuje się do smarowania, zabezpiecza elementy konstrukcyjne układów przed rdzewieniem, co wpływa na dłuższe i bezawaryjne działanie sprzętu.
Na szczęście nie ma już konieczności ręcznego nanoszenia smarów. To zasługa układów centralnego smarowania, dzięki którym smar jest dostarczany samoczynnie do wszystkich elementów jednocześnie. Obecnie systemy te stanowią podstawowe wyposażenie maszyn, linii produkcyjnych i urządzeń w wielu różnych branżach.
Jak działa centralne smarowanie?
Budowa i zasada działania systemu centralnego smarowania jest dość prosta. Podstawowymi elementami niemal każdego układu są punkty smarowania, czyli miejsca, do których musi trafić środek smarny. Prowadzą do nich specjalne przewody zasilające – za równomierne rozprowadzanie smaru odpowiada rozdzielacz. Większe układy są wyposażone w rozdzielacz drugiego stopnia i rozdzielacz główny. Do tej części środek smarny dostarczany jest poprzez przewód główny, którego ważnym elementem jest zawór bezpieczeństwa – oddziela go od pompy smarowania.
Pompa odpowiada za zasilanie całego układu. W systemach centralnego smarowania stosuje się pompy ręczne, pneumatyczne i elektryczne. Ten element konstrukcyjny jest dopasowany do układu na podstawie zaawansowania, wymagań i wielkości urządzenia.
Centralne smarowanie – dlaczego warto w nie zainwestować?
Układ centralnego smarowania powinien być stosowany w maszynach i urządzeniach, w których konieczne jest nieustanne dostarczanie smaru do wielu komponentów w tym samym czasie. Na tym rozwiązaniu zyskują najbardziej właściciele linii produkcyjnych, pojazdów budowlanych, użytkowych czy maszyn rolniczych. System znajduje też zastosowanie w łańcuchach i turbinach wiatrowych. Dzięki inwestycji w centralne smarowanie firma nie jest narażona na zbędne przestoje spowodowane awariami – zwiększa się też wydajność i prędkość maszyn przy jednoczesnym ograniczeniu konieczności zakupu części zamiennych i smaru. Stosowanie układów centralnego smarowania wpływa też na bezpieczeństwo operatorów maszyn.
Jak widzisz, układy centralnego smarowania nie są skomplikowane. Stosowanie ich wiąże się z wieloma korzyściami i eliminuje błędy pojawiające się w przypadku ręcznego nanoszenia smaru. Interesuje Cię wprowadzenie tego systemu? Skontaktuj się z nami – wspólnie znajdziemy rozwiązanie szyte na miarę potrzeb Twojej firmy.