Jaki smar do centralnego smarowania to dobry wybór? Podpowiadamy
Podstawowym zadaniem środków smarnych jest poprawa efektywności maszyn i przedłużenie ich żywotności. Substancje te przydadzą się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest cicha i płynna praca połączonych ze sobą ruchomych elementów. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń, należy precyzyjnie dopasować środek do warunków pracy. Jaki smar będzie odpowiedni do układu centralnego smarowania? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.
Za co odpowiada smar w układzie centralnego smarowania?
Przeprowadzanie smarowania to gwarancja szybkiej, płynnej i bezawaryjnej pracy maszyn i urządzeń. Odpowiednio dopasowane środki smarne mogą korzystnie wpłynąć na żywotność smarowanych komponentów. Ich zadaniem jest zapewnienie warstwy poślizgowej między elementami mechanicznymi, które podczas pracy stykają się ze sobą. Warstwa smaru oddziela je od siebie, co sprawia, że zmniejsza się między nimi tarcie. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości środka smarnego elementy urządzeń pracują ciszej. Zarówno smary, jak i oleje wykorzystywane w układach centralnego smarowania odprowadzają wytwarzające się między komponentami ciepło. Właściwa substancja pozwala też na zabezpieczenie części mechanicznych przed rdzewieniem, co także ma wpływ na żywotność maszyn i urządzeń, w których zastosowano centralne smarowanie.
Jaki smar należy wybrać do centralnego smarowania?
Aby układ centralnego smarowania pracował zgodnie z przeznaczeniem, należy dostarczyć mu właściwy środek smarny. Wykorzystanie nieodpowiedniej substancji może negatywnie wpłynąć na jego działanie i kondycję. Zatem jaki smar do centralnego smarowania sprawdzi się najlepiej? Wybór odpowiedniego środka w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanego systemu smarowania.
W układach progresywnych należy wykorzystać smar o klasie konsystencji do 2 wg NLGI – to środek uznawany za uniwersalny. Jednoprzewodowy układ centralnego smarowania wymaga zastosowania smaru o klasie konsystencji do 1 wg NLGI. Dwuliniowe i wieloliniowe systemy smarowania mogą podawać smar o klasie konsystencji do 3 wg NLGI. W natryskowych systemach stosuje się smary o klasie konsystencji do 1 wg NLGI.
Jak wybrać odpowiedni smar?
Wiesz już, jak dopasować środek smarny do konkretnego rodzaju układu centralnego smarowania. Jak wybrać najlepszy produkt? Należy bezwzględnie wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Smar będzie skuteczny i spełni swoje funkcje, jeśli będzie odpowiednio dobrany do parametrów środowiska pracy. Ogromne znaczenie ma temperatura pracy, obciążenie czy wymagania branży, w której pracują smarowane maszyny. To niezwykle istotne m.in. w przypadku urządzeń stosowanych w przemyśle spożywczym. Wówczas konieczne jest zastosowanie smaru, który został dopuszczony do kontaktu z żywnością.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki smar najlepiej sprawdzi się w układzie centralnego smarowania, w który wyposażone są Twoje urządzenia i maszyny. Nie masz pewności, czy wybrana przez Ciebie substancja jest odpowiednia? Zapraszamy do kontaktu – pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.