Konserwacja maszyn rolniczych – jak należy ją przeprowadzić? Odpowiadamy
Z maszyn rolniczych korzysta się sezonowo. Są intensywnie eksploatowane przez określony czas, by po nim udać się na odpoczynek. Ze względu na specyfikę pracy należy z nimi odpowiednio postępować w zakresie konserwacji. Kompleksowo zadbany sprzęt będzie wolniej się zużywał, a koszty jego utrzymania nie wzrosną przez awarie wynikające z zaniedbań. Jak powinna przebiegać konserwacja maszyn rolniczych? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Na czym polega konserwacja maszyn rolniczych?
Każda maszyna rolnicza po sezonie powinna być prawidłowo przygotowana do konserwacji. Należy więc oczyścić ją z kurzu i błota, najlepiej za pomocą dedykowanego sprzętu – myjek wysokociśnieniowych. W przypadku mniejszych zabrudzeń wystarczy mechaniczne usunięcie brudu z użyciem szczotek, pędzli i skrobaków. Podczas czyszczenia maszyny warto przyjrzeć się jej karoserii – widoczne ubytki farby należy uzupełnić, a rdzę jak najszybciej usunąć.
Głównym celem przeprowadzania konserwacji maszyny rolniczej jest zabezpieczenie jej podzespołów. Ten etap polega na pokryciu smarami m.in. elementów tnących. Częstotliwość tego działania określa producent maszyny. Po sezonie zaleca się także wymontowanie i odpowiednie przechowywanie takich komponentów jak akumulatory, łańcuchy czy paski klinowe.
Smarowanie maszyn rolniczych – dlaczego to ważne?
Najwięcej trudności wiąże się z prawidłowym smarowaniem maszyn – substancji nie może być ani zbyt dużo, ani za mało. Właściwe korzystanie ze środków smarnych wydłuża żywotność poszczególnych komponentów i korzystnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania maszyny. Smarowanie ogranicza współczynnik tarcia i odprowadza ciepło z tej strefy – dzięki temu znacznie zmniejsza straty energii. Co ważne, chroni przed korozją, a także przed dostępem wody i innych płynów do układów maszyny.
Ten etap konserwacji maszyny rolniczej można przeprowadzić ręcznie, ale znacznie wygodniejsze jest zastosowanie centralnego smarowania. Dzięki wykorzystaniu układu smarowania można uzyskać oczekiwane efekty i parametry, bez przestojów w pracach. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu można zminimalizować obciążenie cieplne i mechaniczne maszyn, ze względu na to, że nie dochodzi do bezpośredniej styczności ich pracujących elementów.
Kiedy przeprowadza się konserwację maszyn?
Konserwacja maszyn rolniczych obejmuje też naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów i solidne zabezpieczenie powierzchni sprzętu. Takie prace najlepiej wykonywać w okresie zimowym, niezależnie od tego, czy maszyna jest wykorzystywana sezonowo, czy cały rok. Z reguły jednak w miesiącach zimowych w gospodarstwach jest znacznie mniej pracy niż w letnich, dlatego ten moment wydaje się odpowiedni. Jeżeli sprzęt pracuje sezonowo, konserwację należy przeprowadzić także po zakończeniu prac polowych.
Odpowiednio przeprowadzona konserwacja maszyn rolniczych to niezawodny sposób na wydłużenie ich żywotności, a tym samym zwiększenie produkcji. To także oszczędność czasu i pieniędzy. Jeżeli interesuje Cię wprowadzenie układu centralnego smarowania, zapraszamy do kontaktu – znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich maszyn.